Әкият - халык авыз иҗатының борынгы, шул ук вакытта киң таралган һәм мавыктыргыч жанрларыннан берсе. Әкиятләрдә халыкның күп гасырлык тормыш тәҗрибәсеннән туган зирәклеге, тапкырлыгы, яхшылык һәм явызлык турындагы төшенчәләре тупланган, киләчәктә өмет һәм хыяллары чагылган. Әкият явызлыкны гаепли, гаделлекне, хаклыкны яклый,кешеләрне игелекле,тугры һәм мәрхәмәтле булырга өйрәтә. Татар халык авыз иҗаты буларак әкият турында белгәннәрне искә төшерү, әкиятләргә халык акылы, тапкырлыгы, зирәклеге, батырлыгы салынуын аңлату, шул турыда уйларга өйрәтү,миһербанлылык, дуслык, гаделлек, әдәплелек хисләре, өлкәннәргә карата игътибарлы булу сыйфатларын тәрбияләү максатыннан Олы Мәтәскә авылы мәдәният хезмәткәрләре 5 гыйнвар көнне “ Әкият иленә сәяхәт” дип исемләнгән әкият уку кичәсе оештырдылар. Бу чарада укучылар төрле халык әкиятләрен укыдылар.
Сказка-один из древнейших, в то же время широко распространенных и увлекательных жанров устного народного творчества. В сказках собраны мудрость, находчивость, представления о добре и зле, рожденные из многовекового жизненного опыта народа, отражены его надежды и мечты на будущее. Сказка осуждает зло,защищает справедливость,правду, учит людей быть добрыми, верными и милосердными. С целью воспитания в детях на основе сказок доброту, дружбу, справедливость, порядочность, внимательность к взрослым, любовь к родному краю, книге работники культуры села Большие Метески 5 января провели вечер чтения сказок под названием“Әкият иленә сәяхәт”. На мероприятии учащиеся прочитали сказки разных народов.

.

Просмотров: 102 | Добавил: rdk_2001 | Рейтинг: 5.0/1