Туган тел! Һәркем өчен дә газиз сүз бу. Туган илебезнең, торган җиребезнең кадерле булуын да без иң элек туган тел аша тоябыз. Һәр халыкның туган теле - ул, иң элек, аның мәдәнияте, тарихи көзгесе. 21 нче февраль Халыкара туган тел көне. Әлеге датага карата Урта Мишә авылы мәдәният хезмәткәрләре “Татар теле - туган телем, киләчәгем шатлык гөлем!”- дип исемләнгән әдәби музыкаль кичә үткәрделәр. Бәйрәмгә килгән кунаклар кызыклы конкурсларда катнаштылар, язучыларыбызның телләр турында язган сүзләре һәм шигырьләре кычкырып укылды. Өлкәннәребез туган тел турында үз фикерләрен әйтеп, мисаллар китерделәр. Гармунга кушылып татар халык җырларын җырладылар, биеделәр. “Туган телгә – урын түрдә” исемле күргәзмә куелды. Кичә чәй өстәле артында дәвам итте. Чара бик эчтәлекле һәм җанлы үтте. Бу чарадан һәркем канәгать калды.
Родной язык! Это дорогое слово для всех. Прежде всего, через родной язык мы чувствуем ценность родины, земли, на которой живем. Родной язык каждого народа-это, прежде всего, его культура, его историческое зеркало. 21 февраля-Международный день родного языка. К этой дате работники культуры д.Средняя Меша провели литературно-музыкальный вечер “Татар теле - туган телем, киләчәгем шатлык гөлем!”. Гости праздника участвовали в интересных конкурсах, читали вслух слова и стихи наших писателей о языках. Пожилые люди высказывали свое мнение о родном языке, приводили примеры. Под мелодию гармона они пели татарские народные песни, танцевали. Также была оформлена выставка ”Туган телгә – урын түрдә”. Вечеринка продолжилась за чайным столом. Мероприятие было очень насыщенным и ярким. Все остались довольны этим мероприятием.

Просмотров: 171 | Добавил: rdk_2001 | Рейтинг: 0.0/0