2 февральдә илебез Россиянең иң мөһим хәрби дан көнен — Сталинград сугышында совет гаскәрләренең немец-фашист гаскәрләрен тар-мар итүенә 80 ел тулуны билгеләп үтә. Сталинград сугышы-совет сугышчыларының патриотизмы һәм массакүләм батырлыгы турында иң ачык дәлилләрнең берсе. Сталинград-герой шәһәр, батыр һәм кыю кешеләр шәһәре. Шуңа күрә сугыш турындагы хәтер кешеләрнең күңелләрендә мәңгегә сакланып калды. Сталинградны саклаучыларның батырлыгы тарих битләрендә мәңге балкып торачак. Әлеге истәлекле дата уңаеннан Урта Мишә авыл китапханәсендә, клуб белән берлектә "Сталинград сугышы - халык батырлыгы" дигән батырлык дәресе үткәрелде. Әлеге чараның максаты үз илеңнең тарихын яхшырак белергә ярдәм итү һәм Җирдә тынычлык яулаган кешеләргә мәңге рәхмәтле булу.

2 февраля наша страна отмечает самую важную дату воинской славы России — 80 лет со дня разгрома советскими войсками немецко-фашистских войск в Сталинградской битве. Сталинградская битва является одним из ... Читать дальше »

Просмотров: 132 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 03.02.2023 | Комментарии (0)

1нче февраль көнне Баландыш мәдәният йортында, авыл китапханәсе белән берлектә, терроризмга каршы “Үзеңнең һәм башкаларның тормышын сакла” дигән әңгәмә уздырылды. Чара барышында укучыларга терроризмның кешелекнең глобаль проблемасына әверелүе турында сөйләнде. Шулай ук соңгы елларда дөньяда булган террорчылык актлары да искә төшерелде. Укучыларны вакыйгалар язмалары белән таныштырып, террорчыларның рәхимсезлеге һәм кешелексезлеге, спецназ, укытучылар һәм тәрбиячеләрнең батырлыгы, балаларның куркуы турында сөйләшенде. Чара азагында балаларга, теләсә нинди ситуацияләрдә уяу һәм сак булу өчен, “Террорга каршы белешмәлек” таратылды.
1-го февраля в Баландышском СДК, совместно с сельской библиотекой, состоялась беседа против терроризма под названием “Үзеңнең һәм башкаларның тормышын сакла”. В ходе мероприятия ученикам было рассказано о том, как терроризм становится глобальной проблемой человечества. Ребятам также напомнили о террористических актах, кот ... Читать дальше »

Просмотров: 120 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 03.02.2023 | Комментарии (0)

2 февраля 1943 года вошло в историю как День разгрома немецко-фашистских войск в Сталинградской битве. В связи с этим в Караширминском сельском клубе была проведена беседа с детьми, посещающими общежитие.
1943 елның 2 феврале тарихка Сталинград сугышында немец-фашист гаскәрләрен тар-мар итү көне буларак керде. Шул уңайдан Караширмә авылы клубында берләшмәгә йөрүче балалар белән әңгәмә үткәрелде.

Просмотров: 107 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 03.02.2023 | Комментарии (0)

Бөек Ватан сугышының иң дәһшәтле вакыйгаларыннан берсе - Сталинград шәһәрен фашист-илбасарларыннан азат итү. Тарихның әлеге тетрәндергеч көннәрен искә алу, герой-шәһәрдә узган канлы бәрелешләр турында яшь буынга җиткерү өчен 2нче февраль көнне Баландыш мәдәният йортында, китапханә белән берлектә, “Данлы шәһәр – Сталинград” дип исемләнгән мәгълүмати сәгать үткәрелде. Биредә каһарманлыгы белән Ватаныбызны, шул исәптән дөньяны шаккаттырган, Сталинградны яклап сугышкан, илнең азатлыгы өчен үз-үзләрен аямаган батыр кешеләр - сугышчылар искә алынды.

Одним из самых страшных событий Великой Отечественной войны стало освобождение города Сталинграда от фашистских захватчиков. Чтобы почтить память этих трагических дней истории, донести до подрастающего поколения информацию о прошедших в городе-герое кровопролитных сражениях, 2-го февраля в Баландышском СДК, совместно с сельской библиотекой, был проведен информационный час “Данлы шәһәр – Сталинград”. Здесь ... Читать дальше »

Просмотров: 109 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 03.02.2023 | Комментарии (0)