Баландыш мәдәният йортында, авыл китапханәсе белән берлектә, укучылар өчен “Татар өендә кунакта” дигән сәяхәт үткәрелде. Чарада катнашучылар ерак үткәннәргә мавыктыргыч сәяхәт ясадылар: татар халкының гореф-гадәтләре турында белделәр, татар өе һәм аның бизәлеше , көнкүреш әйберләре белән таныштылар. Чара татар халкының традицион тәм-томнары - коймак һәм бавырсак белән чәй эчү белән тәмамланды. Бу чара укучыларны татар халкының рухи һәм матди культурасына җәлеп итәргә, ата-бабаларының тормыш рәвеше, көнкүреше, хезмәт кешеләре белән таныштырырга ярдәм итте.

В Баландышском СДК, совместно с сельской библиотекой, для учащихся состоялось литературное путешествие под названием “В гости приглашает татарская изба”. Участники мероприятия совершили увлекательное путешествие в далекое прошлое. Они узнали о традициях татарского народа, познакомились с татарским домом и его убранством , предметами быта. Завершилось мероприятие чаепитием с традиционными татарскими с ... Читать дальше »

Просмотров: 124 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 16.03.2023 | Комментарии (0)

8 Марта очень радостный и добрый праздник, в этот день хочется порадовать маму подарком. Ну, а самый лучший подарок – это подарок, сделанный своими руками.
В преддверии Международного женского дня, 4 марта в Айдаровской сельской доме культуры под руководством заведующего прошел мастер-класс "Букет для мамы" по пушкинской карте и прямой трансляции, с большим старанием смастерили необычные волшебные цветы. Цвета выбирали сами, так, как каждый участник знал, всех видов цветов любит ее мама.
У каждого участника мастер-класса получился свой неповторимый букет, наполненный теплотой и любовью. Цветы получились яркие и оригинальные. Дети были в восторге от того, что сделали такой оригинальный подарок для своих мам.

8 Март - бик шатлыклы һәм изге бәйрәм, бу көнне әниләрне бүләк белән сөендерәсе килә. Иң яхшы бүләк - үз кулларың белән ясалганы. Халыкара хатын-кызлар көне алдыннан, 4нче мартта Айдар авылы мәдәният йортында мөдир җитәкчелегендә Пушкин картасы ... Читать дальше »

Просмотров: 106 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 16.03.2023 | Комментарии (0)

4 март көнне Олы Мәтәскә һәм Олы Кибәхуҗада “Талантлы яшьләр – халкыбыз горурлыгы” - Милли мәдәниятләр һәм гореф-гадәтләр елы уңаеннан районыбызда узучы фестиваль-конкурс кысаларында яшьләр концерт программасы тәкъдим итте. Олы Мәтәскәдә узган концертта бүгенге көндә махсус хәрби операциядән ялга кайткан Валиахметов Илназ да авылдашларын сәламләде.
Ике җирлектә дә чара зур оешканлык белән узды, берсеннән-берсе талантлы яшьләр җыр-моңга, биюгә осталыкларын күрсәтте.
Исегезгә төшерәбез: әлеге фестиваль районыбызда яшәүче яшьләрнең рухи һәм иҗади үсешенә ярдәм итү максатыннан үткәрелә. Киләсе концерт 11 февраль көнне Узәк авыл мәдәният йортында узачак, ә 25 март көнне ике ай дәвамында барган фестивальнең район мәдәният йортында гала-концерты узуы көтелә.

... Читать дальше »

Просмотров: 117 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 16.03.2023 | Комментарии (0)

Жены и дети военнослужащих, матери Героев.
#ВамЛюбимые
Фоторепортаж Ильнур Валиуллин.

Просмотров: 118 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 16.03.2023 | Комментарии (0)

4 нче март көнне Урта Мишә авылы клубында шигъри җанлы кунакларыбыз, җырчы-шагыйрә Сирена Гатиятова, авылдаш шагыйрәбез Дамира Миннебаева белән “Мин бәхетле шигъри җанлы булып туганыма” дип исемләнгән әдәби музыкаль кичә үткәрелде.
2016 елда Д.Миннебаеваның “Апрель кызы” дигән шигырьләр китабы, 2021 нче елда С.Гатиятованың “Гомерем келәме” дип исемләнгән тәүге шигырьләр җыентыклары басылып чыга. Кичәбез әлеге китаплардан алынган матур шигырьләр белән үрелеп барды. Шагыйрәләребез укучыларыбызны кызыксындырган сорауларга җавапларын бирделәр. Гармун моңнарына кушылып, берсеннән-берсе матур җырларын да бүләк итте безгә мөхтәрәм кунакларыбыз һәм авылдашларыбыз. Очрашу иҗади һәм җылы атмосферада узды.

Урта М ... Читать дальше »

Просмотров: 94 | Добавил: rdk_2001 | Дата: 16.03.2023 | Комментарии (0)

«  Март 2023  »